Türkiye Hastanesi İç Hastalıkları  Ünitesi’nde romatizmal hastalıkların tedavi ve takipleri başarıyla gerçekleştiriliyor.
Türkiye Hastanesi İç Hastalıkları Ünitesi poliklinik hizmetleri, hafta içi 08:30-17:30 Cumartesi günleri ise 08:30-12:30 saatleri arasında verilmektedir.

Telefonla randevu alabilirsiniz : 0212 314 14 14

Türkiye Hastanesi İç Hastalıkları Ünitesi, deneyimli uzman kadrosu ve teknolojik donanımlarıyla 24 saat hizmet verebilecek bir yapıya sahip bulunuyor.
İç Hastalıkları Ünitesi, çalışma düzeni içinde, teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra check-up ve konsültasyon hizmetleri de sunuyor, ayrıca, acil başvurulara kesintisiz yanıt verebiliyor. 24 saate yayılan hizmetler, uzman hekimlerle sürdürülüyor.

İç Hastalıkları Ünitesi'nin çalışmaları Türkiye Hastanesi'nin teknik donanımıyla destekleniyor. Türkiye Hastanesi'nde her türlü hastalığın tanısı için gerekli bütün tahlil ve testler, görüntüleme çalışmaları başarıyla yapılıyor.

Çalışma alanı
Türkiye Hastanesi İç Hastalıkları Ünitesi'nde şu gruplardaki hastalıkların tanı ve tedavisi gerçekleştiriliyor:

  • Tansiyon problemleri
  • Mide ve barsak sistemi hastalıkları
  • Kalp hastalıkları
  • Romatizmal hastalıklar
  • Guatr ve şeker hastalıkları gibi hormonlarla ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi
  • Bu gruptaki hastalıklarla ilgili eğitim ve danışmanlık hizmetleri

Ayrıca iç hastalıklarının yan dalları olan gastroenteroloji, onkoloji, kardioloji branşları ile gerek tanı gerekse tedavi ve laboratuar incelemeleri konusunda yakın temas ve koordineli çalışma yürütülüyor.

İç Hastalıkları Ünitesi uzman hekim kadrosuyla çeşitli branşlardaki hastalıkların tanı ve tedavilerine yönelik ilk adımı atmış oluyor.

Genel sağlık sorunlarıyla başvuran hastaların etken rahatsızlıkları belirlenerek ilgili branşlarda tedavileri sağlanıyor.

Tansiyon problemleri
Sık rastlanan bir sağlık sorunu olan tansiyon anormalliği, çeşitli nedenlere bağlı olabiliyor. Yaşa ve cinsiyete göre de farklılık gösteren tansiyon anormalliğinin sebepleri belirlenerek dengelenmesi mümkün olabiliyor. Böylelikle yüksek tansiyonun muhtemel zararları önlenebiliyor. Tansiyon problemlerinin kontrol altına alınması yaşam kalitesini düzenlemede önemli rol oynuyor.

Romatizmal hastalıklar
Çeşitli yaş ve cinsiyette görülen bir sağlık sorunu olan romatizmal hastalıklar Türkiye Hastanesi’nde düzenli tedavi programlarıyla kontrol altına alınıyor.
Yaygın bir sağlık sorunu olan romatizmal hastalıkların yüzü aşkın çeşidi bulunuyor. Bunların neden olduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılması ya da kontrol altında tutulması ise zamanında önlem almakla mümkün olabiliyor. Her sağlık sorununda olduğu gibi bu konuda da doğru tanı önem taşıyor.

Bazı türlerinde yaşa bağlı olarak artış görülmekle birlikte romatizmal hastalıklar genç yaş grubunda da görülebiliyor.
Bu hastalıkların tanı ve tedavilerinde hasta hekim işbirliği başarıyı artırıcı etken sayılıyor.

Yaygın bir hastalık; artrit
Romatizmal hastalıklar arasında en sık görülen sorunlardan birini artrit oluşturuyor. Eklem iltihaplanması olan artrit; romatoid artrit ve osteoartrit olarak ikiye  ayrılıyor. Her yaşta görülebilen romatoid artrit, kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla ortaya çıkıyor.

Romatoid artrit genellikle genç ve orta yaş grubunda görülüyor. Osteoartrit ise yaşlı kuşağı etkiliyor.

Romatizmal hastalıkların genel nedenleri arasında bağışıklık sistemi sorunları önde geliyor. Romatoid artrit, eklemlerde iltihaplanmaya bağlı olarak dokularda şişmeye neden oluyor. En çok, parmakları, el bileklerini, dirsekleri, dizleri ve ayak bileklerini etkiliyor.

Osteoartrit ise yaşlılarda eklemleri herhangi bir nedenle yaralanmış kişilerde görülüyor. Hemen hemen her yaşlıda az da olsa görülen bir rahatsızlık olan osteoartrit eklemlerin yıpranması olarak kabul ediliyor.

Osteoartrit, en çok kalça, dizler, ayaklar ve omurga gibi vücut ağırlığını taşıyan bölgelerdeki eklemlerde kendini gösteriyor.

İki kemiğin birleşme noktaları olan eklemler vücut hareketini sağlama görevini üstleniyor. Bu nedenle, eklemlerde meydana gelen hastalıklar, hareketi ve dolayısıyla da günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Ağrılı bir rahatsızlık olmaları nedeniyle tedavide ağrı kesici kullanmak gerekiyor.

Ancak, etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için düzenli hareket gerekiyor. Romatoid artrit şişmeye de neden olduğu için hem ağrı hem şişmeye karşı ilaç tedavisi uygulanıyor.

Tedavinin ikinci bölümünü ise, eklemlere hareket kazandırmak oluşturuyor. Eklemlerin hareketsiz kalması, sertleşmelerine ve zamanla hareket güçlüğüne neden oluyor. Düzenli hareket yalmakla bu tehlike önleniyor.

Bu açıdan egzersizler her yaş grubu için yaşam kalitesini iyi tutmak ya da bozulan kaliteyi iyileştirmek açısından önem taşıyor.

Hastalıkların tedavisi; fazla yorulmama, egzersiz ve ağrıların denetlenmesi olmak üzere üç aşamayı içeriyor.GERİ DÖN