Türkiye Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi'nde poliklinik hizmetleri, hafta içi 08:30-17:30 Cumartesi günleri ise 08:30-12:30 saatleri arasında verilmektedir.

Telefonla randevu alabilirsiniz : 0212 314 14 14

Türkiye Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi’nde sindirim sistemiyle ilgili patalojik veya yapısal kökenli hastalık ve sorunlar başarıyla çözüme kavuşturuluyor.
Gastroenteroloji Ünitesi, modern teknolojik donanımla desteklenen, konusunda uzman, deneyimli bir hekim kadrosuyla hizmet veriyor.


Mide ve bağırsak hastalıkları
Gastroenteroloji bilim dalının ilgi alanına giren mide ve bağırsak hastalıkları, hastanelere en sık başvuru nedenleri arasında yer alıyor.

Araştırmalar, batı tipi fazla yağlı, kalorili, kırmızı et ağırlıklı beslenme biçiminin artmasının mide ve bağırsak hastalarındaki artışta önemli bir rolü olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca helikobakter adı verilen bir mikrop, fazla alkol, sigara tüketilmesi, ağrı kesici ilaç kullanımındaki artış, mide ve bağırsak hastalıklarının oluşumunda rol oynayan önemli etkenler arasında yer alıyor.

Mide ve bağırsak hastalıklarının belirtileri
Midede ekşime, yanma hissi, bulantı hissi, sürekli susama, bağırsak bozuklukları, ağızda koku, mide spazmları, karın ağrıları, sindirim sistemi hastalıklarında ve mide bağırsak sistemi problemlerinde sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alıyor.
Beslenme alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkabilen bu sorunlar aynı zamanda ciddi bir hastalığın da belirtisi olabiliyor. Gasroenteroloji Ünitemizde mide ve bağırsaklarla ilgili her türlü rahatsızlık titizlikle incelenerek tanı ve tedavisi sağlanıyor.

Her tedavinin başarısında doğru tanı büyük önem taşıyor. Bu anlayışla, tanı için, hasta öyküsü ve poliklinik muayenenin yanı sıra gerekli görülmesi halinde laboratuvar testleri ve endoskopik yöntemlerle daha ileri tetkikler yapılıyor.

En sık görülen mide ve bağırsak hastalıkları
Hastanelere başvuru sıklıkları ile desteklenen verilere göre, en sık görülen mide ve bağırsak hastalıkları şöyle sıralanıyor:

 • Sebebi anlaşılmayan kusmalar
 • Yemek borusu hastalıkları
 • Yutma zorluğu
 • Yabancı cisim yutulması
 • Sebebi anlaşılmayan her türlü karın ağrılarının araştırılması
 • Gastritler
 • Mide ülserleri
 • Mide kanserleri
 • Pankreas hastalıkları
 • Safra kesesi hastalıkları (Taş, iltihap, tümörler)
 • Sarılık
 • Siroz, karaciğer kanseri
 • Bağırsak parazitleri
 • Kabızlık
 • İshal (Çeşitli mide, ince ve kalın barsak hastalıklarına bağlı)

Tanı yöntemleri
Gastroduodenoskop
Gastroduodenoskop, bir görüntüleme cihazı. Bu cihaz, ağızdan sokulan bir mini kamera yardımıyla bağırsaklara kadar olan bölgenin ayrıntılı incelenmesine olanak veriyor.

Mini kamera, yemek borusundan başlayarak, mide ve 12 parmak bağırsağının iç yüzeyindeki her noktayı, bu bölgelerdeki  değişiklikleri, cihazın ekranına yansıtıyor. Bu görüntüler hekime tanı için büyük kolaylık sağlıyor. İnceleme sırasında bu organlardaki iltihap, tümör, kanama gibi durumlar  yüzde 100'e yakın bir kesinlikle saptanabiliyor.

Radyolojik olarak anlaşılmaları güç olan çok erken safhadaki değişiklikleri dahi deneyimli bir endoskopi uzmanının görmesi mümkün olabiliyor. Şüpheli olan durumlarda mikroskobik inceleme (biyopsi) yapmak için küçük parçalar alınabiliyor. Ayrıca bağırsaklardaki polip gibi küçük oluşumlar, endoskopik cerrahi yoluyla tedavi edilebiliyor.

Bazı aksesuarlar kullanarak safra yolundaki taşlar çıkarılabiliyor, bazı darlıklar genişletilebiliyor. Yutulan iğne, madeni para gibi yabancı cisimler cerrahi müdahale yapılmadan, bu cihaz yardımıyla çıkarılabiliyor.

Sigmoidoskop
Sigmoidoskopcihazı vücudun farklı bölgelerinde yine bir mini kamera ile görüntü sağlamaya yarıyor. Sigmoidoskop, makattan girilerek kalın bağırsakların son 60-70 cm'lik bölümünde ayrıntılı inceleme olanağı sağlıyor. Gastroduodenoskop cihazıyla üst sindirim organlarında yapılan müdahaleler, sigmoidoskop kullanılarak, kalın bağırsakların son bölümünde yapılabiliyor.

Kolonoskop
Kolonoskop da, diğer iki görüntüleme cihazının sağladığına benzer imkanları farklı yerlerde sağlıyor. Klonoskop’la özellikle kalın bağırsak kanserinin erken tanısı başarıyla yapılabiliyor. Kolonoskop bütün kalın bağırsakların ve ince bağırsakların son kısmının incelenmesine olanak veriyor. Bu cihaz yardımıyla yapılan incelemeler, tanı ve tedavide büyük kolaylık sağlıyor. Tedaviye ilişkin işlemler yapılabiliyor.

Türkiye Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi, bu teknik olanaklarla hizmet veriyor.GERİ DÖN