Çocuk cerrahisi günümüzde özel ve popüler bir branş olarak, çocukluk dönemindeki  birçok hastalığın cerrahi tedavisinde etkin rol oynuyor.

 

Türkiye Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ünitesi, bu alanda ileri teknik donanımıyla sayılı sağlık kurumları arasında yer alıyor. Bu ünitemizde, konusunda uzman deneyimli hekimlerimiz hizmet veriyor. Büyük uzmanlık ve hassasiyet gerektiren çocuk cerrahisi, hastanemizde başarıyla uygulanıyor.

 

İslami açıdan özel bir önemi olan sünnet operasyonları da hastane ortamında gerçekleştiriliyor.

 

Hangi tedaviler yapılıyor?

 

Türkiye Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ünitesi’nde uygulama sıklığına göre, tanı ve tedavi amaçlı, belli başlı şu operasyonlar yapılıyor:

 

  • Hipospadyas (Peygamber sünneti, yarım sünnet)
  • İnmemiş testis
  • Kasık fıtığı, hidrosel
  • Sünnet (genel anestezi altında)
  • Sistoskopi (tanı ve tedavi amaçlı)
  • İdrar yolları darlıkları
  • Vezikoüreteral reflü (mesaneden böbreklere idrarın geri kaçması) ameliyatları
  • Karın için kist ve tümörler
  • Çocukların cinsel organları ile ilgili ameliyatlar
  • Yeni doğan bebeklerin çeşitli doğumsal anormalliklerinin düzeltilmesine yönelik ameliyatlar

İnmemiş testis

 

Çocuk cerrahisinin ilgi alanındaki hastalıklar arasında inmemiş testis ciddi bir yer tutuyor. Normal doğuma dünyaya gelen her yüz bebekten 3’ünde inmemiş testis olayına rastlanıyor. Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde ise bu oran yüzde 30’a çıkıyor.

 

İnmemiş testis zamanında tedavi edilmediği takdirde ergin aşlarda kısırlığa neden olabiliyor. Eldeki verilere göre, iki testisi inmemiş olanların yüzde 70’inde, tek testisi inmemiş olanların yüzde 40-50’sinde kısırlık sorunu görüldüğünü gösteriyor.

 

Bu sorunun çocuğun ilk yıllarında çözümü gerekiyor.  Bunun için de inmemiş testis tablosunun saptanmasında anne babalara büyük görev düşüyor. Doğumdan sonra her erkek bebek uzmanlarca kontrol ediliyor. Ancak, doğum yerine ve şekline bağlı olarak uzman kontrolü yapılmamış olabileceği düşünülerek, anne babaların bebeklerinin testislerini kontrol etmeleri gerekiyor.

 

Doğumda inmemiş olan testisler bir yıl içinde normal torbalarına kendiliğinden inebiliyor. İnip inmediklerini gözlemlenmesi anne babalara kalıyor.

 

Halk arasında yumurtalık olarak bilinen testisler, anormallikleri ihmal edilemeyecek kadar önemli fonksiyona sahip bulunuyorlar. Testisler hem erkek olarak gelişmeyi planlayan hormonları salgılıyor hem de çocuk sahibi olmayı sağlıyor. İki adet olan testislerin yeterli fonksiyon görebilmesi için vücut dışında bulunmaları gerekiyor. Bunların çeşitli etkenlerle vücut içinde kalmalarına inmemiş testis deniyor.

 

İnmemiş testisi olanların yüzde 25’inde kasık fıtığı da oluşuyor. Tedavi edilmemeleri halinde testis kanseri riski de bulunuyor.

 

Bu önemli sağlık sorunu Türkiye Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ünitesinde gerçekleştirilen operasyonlarla çözümleniyor. İnmemiş testisler torbalarına indiriliyor. Böylelikle çocuğun ileriki yıllardaki yaşamsal riskleri ortadan kaldırılıyor. İnmemiş testislerin 2 yaşına kadar torbalarına yerleştirilmesi gerekiyor.

 

YENİDOĞAN SÜNNETİ

 

Ülkemizde çocuklara en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Son yıllarda sünnet konusunda gündeme oturan ve özelliklede sosyal yapısı gelişmiş, kültürel düyezi yüksek ailelerde Yenidoğan sünneti olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Bizlerde hastanemiz çocuk cerrahisi ekibi olarak siz yeni bebek sahibi olmuş yada olacak aileleri bu konuda aydınlatmak istedik.

 

Yenidoğan sünnetinin bize getirdiği yararlar nelerdir?

 

Erken yapıldığında yenidoğan ve sütçocukluğu dönemine ait üriner sistem enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla ortalama 10 kat azaldığı çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oldukça az görülür. Sadece lokal anestezi uygulanır.bu nedenle sünnet işlemi öncesine bebeğin aç kalması gerekmez.

 

Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay olur ve işlem sonrası kanama riski çok az olur. Yenidoğan sünneti sırasında bebeklerde ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlem öncesinde penisin çevresine yarım saat önce uyuşturucu etkili bir krem sürüler ayrıca sünnet işlemi sırasında da çok küçük bir iğne yardımı ile lokal anestetik madde yine penis çevresine enjekte edilir ağrı ortadan tam anlamıyla kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir.

 

Bu lokal ağrı kesicinin sünnet sonrasında etkisi ortadan kalksa dahi bir evde ağrı kesici kullanmaya gerek kalmaz.

 

Sünnet işlemi sonrasında bakım çok kolay olur. Bu günlerse siz ve bebeğiniz bu işi beraber bir sağlık görevlisine ihtiyaç duymadan rahatça halledebilirsiniz.

 

Yenidoğan sünneti nerede, nasıl yapılır ne kadar sürer?

 

Bebek doğduktan sonraki ilk 24-48 saat sonra sünnet olmasına engel olacak tıbbı bir neden olmazsa ameliyathanede özel orak ısıtılmış ameliyat masasında yapılır. Klasik cerrahi sünnet yöntemi ile yapılabileceği gibi Çan, Gomco klampı gibi aletler yardımı ile dikişsiz olarak sünnet yapılabilir.

 

Sünnet işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer.

 

Yenidoğan sünneti sonrası evde bakım nasıl olur?

 

Yenidoğan sünneti sonrası penisin çevresini saran saydam renkli bir pansuman materyali ile karşılaşırsınız bu pansuman materyali bebeğiniz şişini yaptıkça bezinin içine kendiliğinden düşecektir, bundan sonra size sadece bezini her açtığınızda antiseptik olarak vereceğimiz merhemi sürme işi kalacaktır bunun dışında rutin olarak antibiotik kullanılmaz bebeğin bezli olması bir avantajdır ve normal şekilde bezlenmeye devam edilir İki gün sonra artık normal şartlardaki banyosunu yapabilecek hale gelir.

 

Bebeklerde sünnet sonrası ağrı kesici kullanmaya genellikle ihtiyaç duymayız.GERİ DÖN